Při výjezdu ze Svídnice směrem na Choceň si nelze nevšimnout obrovského stromu. Je to památná borovice. Jedná se o tento druh: Borovice lesní /Pinus silvestris L./. Kde se v našich končinách ale vzal takový veliký strom? To se lze dnes dozvědět pouze z pověstí, které se k ní vážou.
U výjezdu na Kostelec n. Orl. prý stála druhá borovice, ale ta po přesazení do kosteleckého parku uschla.
Stanislav Dvořák v "Pověstech Rychnovska", roku 1939, napsal:
O Svídnické borovici
Za křižáckých válek se ubírali do Svaté země četní rytíři, aby tam bojovali za vítězství víry Kristovy proti nevěřícím. I jeden rytíř z našeho kraje se vydal s četnými rytíři do východní krajiny, zanechav doma svou mladičkou choť a synka. Mnoho vzpomínal na své drahé ve vzdáleném domově. Když pak nebylo již třeba jeho přítomnosti v Palestině, vzal s sebou na památku své pouti semeno jehličnatého stromu a vydal se na cestu do vlasti. Ve Svídnici u Kostelce nad Orlicí zasadil semeno do země a z něho vyrostla statná borovice, byvši pěstována a pečlivě ošetřována synkem i vnukem rytířovým.
I dolehlo jednou neštěstí na mladého potomka rytířova, neboť byl odsouzen nevině k smrti. V bolesti a zármutku prosil Boha o pomoc a pln důvěry se k němu obracel. Již se blížil předvečer smutné hodiny a prosil proto, aby se strom do rána obrátil kořeny vzhůru na důkaz neviny.
Poslední noc v životě odsouzencově míjela jen pomalu. Konečně hvězdy hasly, rozednívalo se a s jitřenkou přišla také pomoc. Vršek borovice uschl tak, že se zdálo, jako by rostla kořeny vzhůru. Rytíř byl zachráněn, neboť mu byla udělena milost. Od té doby je vršek borovice suchý, ale strom dále roste.
Pod jeho korunou sejde se sedm evropských králů. To bude v Čechách nejhůře. Pod touto korunou se smíří a pak nastanou v českých zemích dobré, zlaté časy.
Až prý borovice uschne docela, bude konec světa.
Borovice (72.68 kB) - převzato z Letopisu
Uvedený snímek borovice je z pohlednice přibližně z roku 1900.
Borovici byl věnován prostor také v pořadu České televize Paměť stromů, konkrétně v dílu číslo 13, Nejen duby, buky a lípy.